آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا نوعی عفونتی ویروسی می باشد که  در اکثر اوقات در فصل زمستان شایع می باشد. در بعضی از مواقع آنفولانزا علایمی مانند سرماخوردگی معمولی دارد و اما برعکس سرماخوردگی آنفولانزا می تواند خطرناک باشد .

نشانه های آنفولانزا در کودکان

این نشانه ها عبارتند از تب ناگهانی و شدید که احتمال دارد تا ۴۱ درجه نیز افزایش یابد. سر درد، سرخی پوست و چشمها، گلو درد، درد در پشت و سایر ماهیجه ها و سرفه که به طور معمول از نوع خشک می باشد. علایم آنفولانزا سریع بروز می کنند و در عرض چند ساعت شرایط جسمی  کودک از خوب به بسیار بد تغییر وضعیت می دهد.

آنفولانزا در کودکان در بعضی از مواقع همراه با اسهال و استفراغ است. تب در کودکان احتمال دارد تا سه یا چهار روز طول بکشد و بعد از آن همچنین کودک ضعیف شده و دچار ضعف و خستگی می شود.

در بعضی مواقع احتمال دارد که کودک دچار علایم ثانویه نیز شود. که در چنین حالتی بعد از چند روز که درجه حرارت بدن او به حالت طبیعی بزگشت، دوباره درجه حرارت بدن او افزایش یافته و دچار تب شود و سرفه های شدیدتر وهمراه با خلط داشته باشد. همین طور عفونت چشم، تند تند نفس کشیدن، سفتی گردن، ضعف شدید، خستگی و غش همه از علایم ثانویۀ آنفولانزا هستند که این علایم آنفولانزای باکتریایی است. و  به معنی این است که آنفولانزا با نوع ویروسی شروع شده و بعد عفونت باکتریایی به آن پیوسته است.

 علل ایجاد آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا نوعی عفونت در دستگاه تنفسی است. این عفونت ممکن است ریشۀ ویروسی و یا باکتریایی داشته باشد. ویروسهای آنفولانزای در دو نوع ( آ ) و ( ب ) هستند وکه باعث بیماری می شوند.

ویروس نوع ( آ ) شایع ترین عامل ایجاد کننده ی شیوع سالیانه ی آنفولانزا است. این ویروسها دائما در حال تغییر شکل هستند و باعث ایجاد انواع جدیدی می شوند که خصوصیات متفاوتی دارند.بنابر این ساختمان ویروس در هر سال دیگر تغییر می کند و واکسنها و حتی داروها برای اثر بخشی باید تغییر کنند.

درمان آنفولانزا در کودکان

درمان آنفولانزا با توجه به نوع عامل بروز آن متفاوت است. حال با توجه به این نکته آنفولانزا از نوع ویروسی باشد بهترین روش درمان , مراقبتهای خانگی است. و برای کاهش تب و درد در کودک می توان از استامینوفن و یا پاراستامول استفاده کرد.

باید توجه داشت که هیچ موقع از آسپرین برای درمان کودک مبتلا به آنفولانزا استفاده نشود زیرا بعضی از پژوهشگرانمصرف آسپرین در زمان آنفولانزا  را به مبتلا شدن کودک به سندرم ری ربط داده اند.
کودک بهتر است که در زمان بیماری تا حد امکان استراحت کرده و از فعالیت زیاد اجتناب کند.همین طور نوشیدن مایعات زیاد شامل آب و آب میوه به برطرف شدن آنفولانزا کمک می کند.

اما هنگامی که آنفولانزا ریشۀ باکتریایی داشته باشد به درمان توسط پزشک نیاز دارد. این درمان می تواند کشت، آزمایش خون، تجویز آنتی بیوتین و در موارد حاد بستری در بیمارستان  باشد.