بیماری‌های پوستی

بیماری‌های پوستی

بیماری‌های پوستی از انواع گوناگونی برخوردارند که  می توانند به دو دسته ی مسری و غیر مسری تقسیم شوند و در بعضی از انواع آن خطرناک و حتی مرگبارهستند، و به همین دلیل باید افراد علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی پوست , به طور مرتب با یک متخصص برای بررسی وضعیت پوست خود مشاوره داشته باشند و به زیبایی پوست خود اهمیت دهند.

انواع بیماری پوستی

عفونت­های قارچی پوستی

از انواع عفونت های قارچی پوست می توان به قارچ هایی مانند پوست رست و کاندیدا نام برد که به وسیله آنها عفونت ایجاد می شود این عفونت ها می‌توانند به دلیل در تماس قرار گرفتن پوست با مواد آلوده و یا دارای قارچ ایجاد شوند، بعضی از بیماری‌های پوستی حالت واگیر دارند. قارچ هایی که باعث عفونت های پوستی در بدن افراد میگردند از کراتین که نوعی پروتئینی در بدن انسان است تغذیه می نمایند. این نوع پروتئین در لایه ی بیرونی پوست بدن , ناخن ها و مو موجود هستند. قارچ به کراتین مرده پوست حمله می‌کند و در آنجا رشد می‌کند.

عفونت های پوستی میتوانند در هر نقطه ای از بدن ایجاد شوند، نواحی ای از قبیل پاها، ناخنها، پوست سر و ناحیه ی کشاله ی ران. در بسیاری از مواقع این عفونت ها با استفاده از داروهای موضعی و دهانی قابل درمان وگاهی اوقات قابل کنترل هستند. با همه ی این ها گاهی, آنها میتوانند باعث بعضی از بیماری های حاد در برخی از قسمتهای بدن شوند، به ویژه هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد..

سلولیت

یکی از انواع عفونتهای باکتریایی است که در لایه‌های عمیق پوست ایجاد می شود، که به سرعت رشد می‌کند و می‌تواند به سرعت در تمام بدن گسترش یابد. سلولیت بیشتر قسمت پایین پا را تحت تاثیر قرار می دهد، البته این در بعضی از مواقع این عفونت ممکن است در تمام پوست بدن و یا حتی پوست صورت بروز کند. در برخی موارد سلولیت تنها لایه ی بالایی پوست را اثر می گذارد، اما گاهی مواقع هم ممکن است این عفونت به بافت های زیر پوست نیز رسیده و از آنجا به غدد لنفاوی نفوذ پیدا مند و در جریان خون منتشر شود.

تشخیص در کمترین زمان ممکن و درمان این بیماری بسیار مهم است زیرا عفونت‌های شدید ممکن است بسیار خطرناک و کشنده باشند. در بسیاری از موارد این عفونت پوستی با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. در این بیماری احتمال دارد قسمتی از پوست قرمز و متورم شود و در آن احساس حرارت و درد ایجاد شود و همین‌طور می‌تواند نسبت به لمس حساس باشد.

حساسیت­های پوستی

حساسیت­های پوستی به آسانی با برخی مواد تحریک، خشک، قرمز، پوسته پوسته و دچار خارش  شوند. از عوامل اصلی حساسیت پوستی می تواند اگزما، پوست خشک، آکنه و روزاسه (لتهاب و قرمزی مزمن پوست صورت) باشد. زنان در بسیاری از موارد بیشتر از دیگران دچار حساسیت های پوستی می شوند، زیرا این افراد بیش ترین تمایل را به مصرف مواد آرایشی و بهداشتی نشان می دهند. علت این بیماری هنوز به خوبی تعریف نشده است اگرچه محققان بر این باورند که عوامل متعددی وجود دارد ،که می تواند منجر به آلرژی پوست شوند.