توصیه هایی برای مبارزه با کرونا

توصیه هایی برای مبارزه با کرونا

طبق آمار به دست آمده بیشترین افراد مبتلا شده به ویروس کرونا سن بالای ۳۰ تا ۷۰ سالگی داشته اند. نشانه های این ویروس می‌تواند خود را بین ۱ تا ۱۴ روز بروز دهد. احتمال مرگ و میر تقریبا ۲% است و احتمال مبتلا شدن کودکان به این بیماری بسیار کمتر است.

 باید توجه داشت که سن یکی از عوامل بسیار مهم است و مبتلا بودن به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی در ابتلا و شدت این ویروس تاثیرگذار هستند.

علائم این ویروس

از علائم این ویروس می توان به  تب بالای ۳۹ درجه (که ۹۰ درصد افراد آن را دارا هستند)، کوفتگی، خستگی و سرفه خشک و تنگی نفس اشاره کرد.باید توجه داشت که الان فصل حساسیت هم هست بنابراین هر آبریزش بینی دلیل بر مبتلا شدن به کرونا نیست.افرادی که دچار علایم شدید بیان شده می‌شوند باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 باید به این نکته توجه که شخص مبتلا شده می‌تواند به دو و نیم نفر ویروس را منتقل کند و میزان سرایت این ویروس زیاد‌تر از آنفولانزا است.

 راهکار‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

 1. از حضور در مکان های شلوغ وعمومی اجتناب کرد.
 2. گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح منزل , محل کار (سطوحی همچون دستگیر در، نبرده هاو …) ,ماشین (فرمان و دنده ماشین و…) و تلفن همراه .
 3. برای ضدعفونی کردن از الکل و مواد ضد عفونی ویا از یک پیمانه وایتکس و ۴۹ قاشق آب می‌تواند به عنوان ضد عفونی کننده سطوح استفاده کرد
 4. ، به طور مداوم باید دست‌ها شسته شود و سعی شود دست به دهان، بینی و چشم زده نشود
 5. در هنگام عطسه و در صورت نبودن دستمال کاغذی از گودی آرنج استفاده شود
 6. تا حد ممکن هیچ کلاس آموزشی را برگزار نشود، در ادارات هم کلاسات و همایش‌ها لغو شود و در صورت لزوم برگزاری آنها، از ظرفیت وبینار استفاده شود.
 7. باشگاه‌های .کلوب های ورزشی تعطیل شود و مسابقات ورزشی و سینما رفتن به تاخیر بیافتد.
 8. جشن های عروسی و مناسبتی کنسل شود و مراسم‌های ترحیم هم به همین شکل باشد.
 9. از  ملاقات افرادی که در خانه سالمندان یا زندان هستند فعلا خوداری شود.
  جوانان به قلیان سرا‌ها مراجعه نکنند.
 10. این ویروس به دلیل داشتن غشای چربی می‌تواند تا ۹ روز روی سطوح باقی بماند، این ویروس در هوای گرم و خشک درصد انتقال آن کمتر می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود افراد این روز‌ها ماشین‌های خود را در آفتاب پارک کنند.
 11. ماسک فقط برای افرادی توصیه می‌شود که بیمار هستند یا از کسی که بیمار است مراقبت می‌کنند، تاثیر گذاری ماسک ۲ ساعت است.

کلام آخر

و در آخر با توجه به نزدیک شدن به ایام عید نوروز وتعطیلات توصیه می شود تا حد امکان سفر‌ها کنسل شود، افراد برای خرید عید سعی کنند به فروشگا ه هامراجعه نکنند و فعلا دست نگه دارند، افرادی که به هر دلیل در سفر بوره اند واز استان‌هاوشهرهای دیگر به استان ویا شهر خود بازگشت اند بهتر است به مدت دو هفته خود را در خانه خود  قرنطینه کنند.