خدمات شبانه روزی پزشکی درمانگاه ها

خدمات شبانه روزی پزشکی درمانگاه ها

 

از دیرباز بشر با انواع بیماری های مختلف همراه بوده است، و در هر دوره یک نوع بیماری خاص و یا بسیار کشنده بوده است. با گذشت زمان و هم چنین پیشرفت علم درمان بسیاری از بیماری ها و یا پیشگیری ان ها نیز، کشف شد. در همین مسیر بسیاری بیماری جدید نیز به وجود آمد که به طور معمول از حیوانات به انسان منتقل شده است؛ که آخرین نوع ویروس کرونا می باشد. پیشرفت تکنولوژی باعث ساخت بسیاری بیمارستان ها و یا پلی کلینیک های تخصصی شده است، که نحوه ی فعالیت آن ها به صورت سرویس دهی و خدمات شبانه روزی است. در ادامه با اهمیت ساخت و نوع خدمت رسانی این مراکز بیشتر آشنا می شوید.

تعریف درمانگاه

به طور کلی درمانگاه به مرکزی اطلاق می شود که در آن بیماران سرپایی را به صورت شبانه روزی تحت درمان  قرار می دهد. در این موسسه بیمار نهایت ظرف مدت ۲۴ ساعت تحت پوشش درمانی قرار می گیرد و در صورت عدم رفع مشکل آن، مراتب را سریعا با پزشک معالج و معتمد بیمار در جریان می گذارند و برای انتقال به بیمارستان اقدامات لازم صورت می گیرد. درمانگاه ها بسته به نوع فعالیت آن ها به دو دسته ی عمومی و تخصصی تقسیم می شوند و فعالیت آن ها الزاما باید به صورت خدمات شبانه روزی باشد. این خدمات باید طبق تعرفه ی مصوب دولت باشد و تمامی بیمه های کشور را پوشش دهد. نکته ی حائز اهمیت در خصوص تاسیس درمانگاه، باید دو سوم سهامداران آن دارای مدارک تحصیلی پزشکی و پیراپشکی باشند.

درمانگاه شبانه روزی مجدخدمات درمانگاهی

خدمات درمانگاه ها بسته به نوع فعالیت آن ها متفاوت است. از لزوم درمانگاه ها وجود امکانات کافی و مناسب و پرسنلی آگاه و متخصص است. وجود داروخانه، آزمایشگاه، فیزیوتراپی و غیره از مواردی است که جزء خدمات اصلی یک درمانگاه محسوب می شود. وجود کادری پزشکی مجرب در پیشرفت خدمات شبانه روزی، از مواردی است که باعث تفکیک کیفیتی درمانگاه ها می شود. درمانگاهی که فاقد داروخانه می باشد باید داروهای اروژانسی را در محلی مشخص نگه داری کند که در صورت لزوم مورد استفاده قرار بگیرد.

مکان تاسیس درمانگاه

برای تاسیس یک درمانگاه در مکانی مشخص، دارای ضوابت و مقررات معینی است. از موارد حائز اهمیت آن، وجود مکانی آرام است، همچنین مکان درمانگاه باید در محلی قرار داشته باشد که در جهت قابل دسترسی باشد. به طور کلی درمانگاه باید دارای چند اتاق و همچنین سالنی برای انتظار داشته باشد و حداقل زیر بنای آن باید ۲۰۰ متر باشد. وجود یک درمانگاه در یک منطقه به جمعیت آن منطقه و همچنین فاصله آن تا درمانگاه بعدی بستگی دارد.

در حال حاضر، درمانگاه ها با عناوین و خدمات بسیار متنوعی ایجاد شده اند، که این موضوع بسیار با اهمیت است، اما در همین میان درمانگاه هایی هستند خدمات آن ها از سطح کیفیتی پایین برخوردار هستند. درمانگاه مجد با وجود متخصصین مجرب، با سطح کیفیتی بسیار بالا, آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.