درمانگاه شبانه روزی و وظایف آن

درمانگاه شبانه روزی و وظایف آن

بشر همواره به دنبال انجام پروژه ها و ساخت وسائلی برای پاسخگویی به نیازهای مختلف خود بوده است و همچنین در کنار آن به تواند زندگی راحت تر و با آسایش بیشتر داشته باشد. ساخت بیمارستان ها و درمانگاه شبانه روزی یکی از مواردی است که انسان برای پاسخگویی به دردهای جسمانی و روحی، اقدام به راه اندازی و ساخت آن کرده است. این بیمارستان ها یا درمانگاه با هدف کمک به پیشگیری امراض یا تحت درمان قرار دادن افراد بیمار است. با تخصصی شدن علم پزشکی، به بخش های این مراکز اضافه شده و کم کم با افزایش جمعیت و گستردگی بیماری ها، درمانگاه ها و بیمارستان های تخصصی نیز ساخته شدن؛ مانند بیمارستان تخصصی قلب، درمانگاه شبانه روزی دندانپزشکی، پلی کلینیک تخصصی کودکان و غیره. در ادامه با واژه ی درمانگاه، وظایف و نوع فعالیت آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

درمانگاه شبانه روزی مجد

درمانگاه چیست؟

درمانگاه به مکانی اطلاق می شود که در آن بیماران سرپایی را، معالجه می کنند. این مکان می تواند بخشی از یک مرکز بزرگ تر به نام بیمارستان باشد. و هم می تواند به طور مستقل اقدام به فعالیت کند. درمانگاه با بیمارستان فرق های بسیاری دارد، که از آن می تواند به چند مورد اشاره کرد: درمانگاه به نسبت بیمارستان از امکانات کمتری برخوردار است، در درمانگاه فرد بیمار بستری نمی شود، درمانگاه تنها قادر به انجام عمل های سرپایی است، تنها بعضی از درمانگاه ها شبانه روزی هستند، اما تمامی بیمارستان ها به صورت تمام وقت و شبانه روزی خدمت رسانی می کنند. درمانگاه ها به صورت عمومی و تخصصی تقسیم بندی می شوند. در درمانگاه عمومی، حداقل چهار نفر پزشک عمومی می باشد، که این تعداد برای درمانگاه های تخصصی، بسته به نوع تخصص درمانگاه، یک نفر پزشک متخصص باید حضور داشته باشد.

وظایف درمانگاه

 همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، فرد بیمار نمی تواند در درمانگاه بستری شود، اما در موارد اورژانسی و ضروری درمانگاه می تواند حداکثر بیمار را به مدت ۲۴ ساعت بستری کند و برای انجام این امر، باید تخت، اتاق و لوازمات مورد نیاز را نیز داشته باشد. همچنین وجود آمبولانس برای درمانگاه ها تخصصی که اعزام بیمار به مراکز دیگر یا بیمارستان ها دارند، الزامی است و باید محلی را به عنوان پارکینگ برای آن در نظر بگیرند. درمانگاه ها باید ساعت کار پزشکان شاغل در آن محل را در تابلوی اعلانات، در معرض دیدن عموم و برای مراجعه کنندگان نصب نماید. از موارد حائز اهمیت، نصب تابلویی در داخل درمانگاه و درج تعرفه های خدمات درمانی در آن است.

درمانگاه ها با توجه به جمعیت، پراکندگی بسیار خوبی دارند که البته نوع خدمت رسانی درمانگاه، ساعت کاری یا شبانه روزی بودن آن و پزشکان معالج آن در تعیین سطح کیفیت درمانگاه نقش به سزایی دارد. درمانگاه مجد با فعالیتی شبانه روزی و همچنین متشکل از پزشکان با تجربه و حاذق، با سطح کیفی بالا در خدمت رسانی، می تواند در درمان و یا جلوگیری از بیمارها، یاری دهنده ی شما عزیزان باشد.