درمانگاه های فوق تخصص کودکان

درمانگاه های فوق تخصص کودکان

اهمیت توجه به کودکان، از قدیم، جزء ضروریات زندگی هر پدر و مادری بوده است. پزشکان فوق تخصص کودکان زیادی برای درمان بیمارهای خاص و مختلف کودکان زحمت بسیاری کشیده و یا هزینه های زیادی برای کشف درمان آن ها متحمل شده اند. به عنوان مثال دکتر جوناس ادوارد سالک، پزشک آمریکایی، جزء معدود افرادی است که بدون هیچ اعتنایی به منافع شخصی و سود خود، و با هزینه ی شخصی، اقدام به کشف و تولید واکسن مهم فلج اطفال کرد، و به کمک این تحقیق و تولید ارزشمند، جان بسیاری از کودکان در سراسر نجات پیدا کرد. تحقیقات این پزشک تحول عظیمی در طب اطفال، در جهان ایجاد کرد و زمانی که از ایشان در خصوص عدم ثبت اختراع واکسن فلج اطفال به نام خود سوال کردند، جوناس ادوارد پاسخ داد: آیا می توان خورشید را ثبت اختراع کرد. از موارد دیگر دکتر محمد قریب، فوق تخصص کودکان، از بنیان گذاران اولین بیمارستان تخصصی کودکان است.

دکتر محمد قریب

ایشان در سال ۱۲۸۸، در شهر تهران متولد شده و تحصیلات خود را در دارلفنون گذراندن. برای ادامه تحصیل به کشور فرانسه رفته اولین ایرانی بود که توانسته در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شد. دکتر محمد قریب زحمات بسیاری برای کسب دانش پزشکی کودکان کشیده است و کتاب بیماری های کودکان را نگارش و به چاپ رساند. دکتر قریب بیمارستان فوق تخصص کودکان را در تهران دایر کرد که در آن زمان حتی بخش اطفال هم در بیمارستان ها وجود نداشت. دکتر حسن اهری نیز، در این راه، به همراه دکتر قریب زحمات بسیار کشیده اند و در ساخت و ایجاد بیمارستان فوق تخصصی کودکان، زحمات بسزایی به سرانجام رسانده اند.

درمانگاه شبانه روزی

اهمیت ایجاد مراکز درمانی

پس ساخت اولین بیمارستان کودکان در سال ۱۳۳۷، به مرور ساخت این مراکز در سراسر کشور فراگیر شد. کودکان به دلیل سیستم بدنی بسیار ضعیف و آسیب پذیر، در خصوص مراقبت و درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در سال های اخیر فعالیت مراکز درمانی بسیار پر رنگ تر شده است و مراکز بسیاری با تخصص های مختلف ایجاد شده است. از موارد بسیاری حائز اهمیت در این مراکز، مراقبت ها و چکاپ های دوره ای کودکان است، که کودک از بدو تولد در هر دوره ای مشخص، توسط این مراکز مورد ارزیابی سلامت قرار می گیرد. البته بسته به نوع خدمات و امکانات این درمانگاه ها، در سطوح محتلف کیفی قرار دارند.

وجود درمانگاه ها و مراکز فوق تخصص کودکان در هر منطقه بسته به نوع جمعیت آن منطقه، بسیار قابل تحسین است. همچنین این درمانگاه باید دارای پزشکان متخصص در هر دو شیف شب و روز باشند، که در صورت بروز مشکلی اضطراری، اقدامات لازم را برای تحت درمان قرار دادن کودک و یا انتقال آن به بیمارستان ها دیگر برای مراقبت های بیشتر و یا بستری انجام دهد. درمانگاه مجد، با وجود پزشکانی متبحر، به صورت شبانه روزی، اقدام به درمان و یا بررسی سلامتی کودکان شما، می نماید.