درمانگاه کودکان و نحوه اقدام برای بیمارهای کودک

درمانگاه کودکان و نحوه اقدام برای بیمارهای کودک

هر ساله بسیاری از کودکان توسط بیمارهای مختلف در بدو تولد یا بعد از آن جان خود را از دست می دهند. این آمار در گذشته بسیار بیشتر بوده است؛ به طوری که هر خانواده، یک یا چند تن از فرزندان خود را در سنین مختلف از دست می دادند؛ چرا که علم هنوز برای درمان بسیاری بیماری های کودکان را کشف نکرده بود و عامل بعدی نبود یا کمبود امکانات بوده است، و کودک حتی با یک سرماخوردگی ساده جان را از می داد. اما در عصر حاضر، بدلیل پیشرفت چشم گیر علم و تکنولوژی، نوزاد حتی اگر قبل از تولد دچار عارضه یا بیماری باشد، سریعا پزشکان متوجه ی آن شده و در صدد بهبود آن بر می آیند، و وجود مرکزی مخصوص به نام درمانگاه کودکان، که تمامی پزشکان آن متخصصین بیماری های کودکان هستند، باعث پیشگیری بیماری و یا درمان این کودکان می شود.

انواع بیماری های کودکان

اولین بیماری که کودک در بد تولد با آن مواجه می شود، بیماری زردی است. با توجه به پیشرفت علم این بیماری تا حد بسیار زیادی قابل پیشگیری و درمان است و در بعضی از موارد با نظر پزشک متخصص اقدام به بستری کودک در بیمارستان می شود و در صورت سهل انگاری می تواند باعث فلج، معلولیت جسمی و ذهنی و یا حتی منجربه مرگ کودک شود. بیماری های دیگر کودکان اعم از: سرخک، سرخچه، آبله مرغان، فلج اطفال، آنفولانزا، کرم های انگل و غیره است. تقریبا برای تمامی بیماری های کودکان، واکسنی مخصوص وجود دارد که در هر مرحله از سن، در مدرسه یا در درمانگاه کودکان، به آن ها خورانده یا تزریق می شود.

متخصص کودکان

اهمیت وجود درمانگاه کودکان

در گذشته به دلیل نبود امکانات و همین طوری نبود دانش کافی، کودکان و بزرگسالان در یک محل ویزیت و یا تحت درمان قرار می گرفتند. که این امر برای کودک بسیار خطر آفرین و همین طور سخت بود، چرا که بدن کودکان به نسبت بزرگسالان سیستم ایمنی ضعیف ترین دارند و ممکن است با کوچک ترین آلودگی، دچار بیماری یا عفونت شوند و مورد بعدی به دلیل روحیه ی لطیف و کودکانه ی آن ها، نیاز به مرکزی به همین سبک برای آرامش روحی و اجتناب از ایجاد ترس و واهمه برای کودک است. با همین تفکر، درمانگاه کودکان ایجاد شد. دکتر محمد قریب، متخصص اطفال، و از بنیان گذار دانش جدید پزشکی کودکان است و اولین بیمارستان تخصصی کودکان در ایران را دایر کرد، و پس از ایشان مرکزهای تخصصی تر و کوچک درمانگاه کودکان شکل گرفت که در آن کودکان از سن نوزادی تا ۱۴ سالگی ویزیت و یا تحت درمان قرار می گیرند.

توجه به کودکان و بیماری های آن ها امری حیاتی است؛ چرا که در صورت نادیده گرفتن آن ها یک نسل از انسان تباه می شود، و از طرفی آگاهی لازم از مرکز درمانی کودک و یا تخصص کافی آن ها در زمینه بیماری، امری مهم است. درمانگاه مجد، درمانگاهی تخصصی و شبانه روزی که متشکل از پزشکانی حاذق و متخصص و محیطی کودکانه به دور از ترس برای کودک، آماده ی خدمات دهی به کودکان عزیز شما می باشد.