سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان

یکی از شایع ترین بیماری ها در دوران کودکی سرماخوردگی است این بیماری یکی از شناخته ترین بیماری هاست و واگیر دار است که باعث میشود در محیط های عمومی مثل مدرسه و مکان های عمومی به افراد دیگر انتقال پیدا کند.معمولاً کودکان دو برابر بیشتر از والدینشان در معرض این بیماری یعنی سرماخوردگی قرار دارند. یکی از مهم‌ترین عواملی که احتمال سرماخوردگی را زیاد می‌کند، همان طور که در بالا گفته شد، حضور در مهد کودک‌ها و مدارس است.

فرزندانی که در مهد کودک‌ها و مدارس حضور دارند به طور متوسط ۸ بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند، که عددی بسیار بالا است و چون برای کودکان بیشتر اتفاق میافتد برایشان سخت تر است.

علائم سرماخوردگی

سرماخوردگی با خستگی، احساس سرما، عطسه آغاز می شود و کودک شما نمیخواهد خود را زیاد تکان دهد و زیاد حرکت نمیکند و کمی هم عطسه هم دارد بدون سرفه.

هرجه بیماری جلوتر میرود علائم بیشتری بروز میدهد و علائم بالا هم بیشتر میشود.با پیشرفت بیماری علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می یابد و معمولاً ۷ تا۱۰ روز بعد رفع میشود و برخی از آنها ممکن است تا دو یا سه هفته به طول بیانجامد.

بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد.حال شما میتوانید با توجه با راهکار هایی که در ادامه میگوییم میتوانید در همان ابتدا جلوی این بیماری را برای خودتان یا فرزند دلبندتان را بگیرید.

خواب زیاد ناشی از خستگی

اگر فرزند شما به طور غیر عادی زیاد میخوابد و در صورت سوال ازاو علت را خستگی اعلام میکند. میتوان به این مورد شک کرد که او دجار سرما خوردگی اولیه شده است.

یک از عوامل زیاد خوابیدن، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن میباشد. که میتواند نشانه این باشد که سرماخوردگی دربرار سیستم ایمنی بدن پیروز شده است.

البته گفتنی است که این به معنای این نیست که باید کم بخابیم چون کسانی که شب ها کمتر از ۷ ساعت میخابند از کسانی که شب ها ۸ ساعت کامل میخابند ۳ برابر بیشتر احتمال دچار شدن به این بیماری را دارا هستند.

احساس گرفته شدن راه بینی

اگر احساس کردید فرزند عزیزتان در هنگام نفس کشیدنش صدا میآید؛ به سرماخوردن شک کنید و اقدام های لازم را برای جلوگیری ار شدت یافتن این بیماری انجام دهید.

درمان سرماخوردگی در مراحل اولیه

درسته که سرماخوردگی واکسن ندارد اما میشود درهمان مراحل بالا هم با پیشگیری هایی که انجام میدهید راه این بیماری را سد کنید.

۱- انجام کارهای بهداشتی

انجام کارهای بهداشتی مثل شستن دست و صورت، لمس صورت و مخصوصا چشم ها با دستانی کثیف، پرهیز از رفتن به مکان هایی که احتمال دارد فرد آلوده به این ویروس در آنجا باشد و… .

اگر مجبور بودید به جایی بروید که این بیماری وجود دارد از ماسک استفاده کنید و از تماس فیزیکی با شخص مورد نظر جدا خودداری فرمایید.

۲- تغییر جزئی در رژیم غدایی

منظور از تغییر جزئی افزایش مایعات مخصوصا مایعات گرم مثل آب گرم (نه لوزوما جوش!!!) برای باز شدن راه گلو و گرم ماندن بدن است و خوردن سوپ ها مخصوصا سوپ مرغ که به افزایش فشار به سینوس ها کمک میکند.

در صورت لوزوم با مشورت استفاده از قرص های ویتامین دار و گیاهی علل خصوص ویتامین D و Zn زینک که در افرادی که به این ویروس دچار میشوند کمبود این مواد در بدن احساس میشود.

اگر سرما خوردگی به مرحله سرفه رسید، قرقره کردن آب نمک خیلی مفید میتواند واقع شود. استفاده از دمنوش های گیاهی گرم هم بسیار توصیه میشود.

نحوه قرقره کردن آب نمک

برای درست کردن آب نمک در یک لیوان ۲۰۰ میلی لیتری یک قاشق چایی خوری نمک بریزید و هم بزنید توجه کنید که آب گرم باشد و حتما آن را قورت ندهید.

البته روش قرقره کردن برای کودکان شما اگر مطمئن به درست انجام ندادنش نیستید توصیه نمیشود.

۳- ورزش کردن

ورزش کردن میتواند خیلی به درمان سرما خوردگی کمک کند مثل پیاده روی و ورزش های هوازی که کمک میکند گرفتگی سینه تا حد مطلوبی کاهش یابد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *