سندروم ری چیست؟

سندروم ری چیست؟

سندروم ری، نوعی اختلال است که  به ندرت در بین افراد دیده می شود  این بیماری  مغز و کبد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. یکی از نکات قابل توجه در این بیماری این است که ، با توجه به این که این سندروم می‌تواند برای اشخاص در سنین مختلف رخ بدهد. اما اکثر اوقات در کودکانی رخ می‌دهد که عفونتی ویروسی مانند آنفولانزا یا آبله مرغان را پشت سر گذاشته‌اند.
سندروم ری می‌تواند تمام اعضای داخلی بدن را مبتلا کند اما بیشترین آسیب آن متوجه مغز و کبد است.

علائم سندروم ری:

در اکثر مواقع نشانه های سندروم ری بعد از یک بیماری ویروسی ظهور پیدا می کنند و در بیشتر  موارد ملایم هستند و  دیده نمیشوند. علائم این بیماری معمولا ۳ تا ۵ روز پس از بروز عفونت پیدا می شوند .و به شکل جوش یا دانه های قرمز روی پوست و بعد از بیماری هایی چون آبله روی بدن می مانند.
این سندروم می تواند نشات گرفته از اختلال عملکرد کبد باشد.در این بیماری سطح قندخون کودک کاهش  می یابد و آمونیاک و اسیدیته بدن افزایش می یابد.دراین هنگام کبد متورم شده و ذخیره چربی دراین عضو افزایش می یابد.اگر تورم در ناحیه مغز باشد، بی حالی و تشنج را به همراه دارد.
استفراغ طولانی در صورتی که  معده خالی بوده  و خواب آلودگی و گیجی بدون تب در ابتدای ابتلا به سندروم ری بروز می کنند.سندروم ری یک بیماری ویروسی است اما واگیردار نیست و فقط عامل ویروس بیماری قبلی، باعث این سندروم می شود.در مراحل شدید بیماری خواب آلودگی شدید می شود و کودک تند تند و عمیق نفس می کشد.
ادامه یافتن این علائم در مراحل بالاتر بیماری باعث کمای سطحی و بروز ادم مغزی می گردد .در آخر و درصورت درمان نشدن  وافزایش علائم , فرد به کمای عمیق می رود و کبد دچار اختلال می  شود.تشنج و نارسایی ارگانهای بدن، شل شدن عضلات و افزایش میزان آمونیاک خون در نهایت مرگ بیمار را به دنبال دارد.
امروزه بیماری و مرگ ناشی از سندروم ری بسیار کم است .اما باید توجه داشت که  بعد از ابتلا به بیماریهای ویروسی اگر رفتار و واکنش غیرطبیعی همچون تغییر خلق یا استفراغ در کودک بروز پیدا کرد باید حتما تحت درمان قرار بگیرد.

علل ابتلا به سندروم ری:

هنوز علت وقوع این سندروم مشخص نیست. علل مختلفی در این زمینه نقش دارند. برخی شواهد نشان می دهد که درمان عفونت‌های ویروسی از راه آسپرین، باعث شکل‌گیری سندروم ری می‌شود. آن طور که از شواهد پیداست این مشکل در کودکان و نوجوانانی دیده می‌شود که دچار اختلال اکسیداسیون اسید چرب هستند.بعضی ار داروها مانند بیسموت ساب‌سالیسیلات و محصولاتی که حاوی گیاه وینترگرین هستند . همانند آسپرین، حاوی سالیسیلات هستند ,این داروها نباید به کودکی که عفونت دارد یا قبلا دچار عفونت ویروسی بوده، داده شود.چند هفته پس از تزریق واکسن آبله‌مرغان هم باید از مصرف این داروها اجتناب کرد. یکی از علل دیگر ، می توان به قرار گرفتن فرد و یا کودک در معرض برخی مواد شیمیایی مانند علف‌کُش‌ها یا تینر نقاشی هم اشاره کرد که باعث مبتلا شدن  به سندروم ری می شود. روتاویروس هم که موجب اسهال، استفراغ و التهاب روده می‌شود، یکی از علت های این بیماری محسوب می شود .

روش درمان  سندروم ری:

 درمانی ویژه ایی برای این بیماری وجود ندارد، و پزشکان توجه خود را روی آبرسانی به بدن بیمار و حفظ تعادل الکترولیتی او می گذارند .و بر تغذیه و وضعیت قلبی-تنفسی بیمار نظارت می کنند. تا زمانیکه موارد ذکر شده در بالا تعادل داشته باشند،احتمال بهبود بسیار بالاست.آزمایشاتی که برای بیماران انجام می شود از قبیل آزمایش خون و نظارت بر الکترولیت های بدن و کار کبد و مطالعه تصویر سی تی اسکن یا ام آر آی مغز است.دستگاه تنفس مصنوعی و ماسک اکسیژن در مواردی که تنفس شخص کند می شود لازم است. فشار درون مغزی و فشار خون نیز باید در نظر گرفته شود.

بعضی از مواقع دوزهای پایینی از انسولین به بیمار تزریق می شود تا متابولیسم گلوکز افزایش یابد، کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب مغزی و داروهای پیشاب آور برای بیرون راندن مایع اضافی بدن استفاده می شوند.

راه های پیشگیری از بیماری سندروم ری:

بهتر است از دادن آسپرین به کودکان اجتناب کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از آسپیرین یا داروهای دارای آسپیرین در کودکانی که بیماری ویروسی دارند  ویا به‌تازگی از یک بیماری ویروسی بهبود پیدا کرده‌اند. می‌تواند منجر به مبتلاشدن به این سندرم شود. در واقع، ۹۰ تا ۹۵ درصد از مبتلایان به این سندرم، در یکی از بیماری‌های ویروسی اخیر خود از آسپیرین استفاده کرده‌اند.

 نکاتی که برای مراقبت از سلامت کودک برای جلوگیری از ابتلا به سندرم ری

  1. هیچ گاه به کودک خود (یا افراد زیر ۱۹ سال) آسپیرین ندهید. به جای آن ، از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد یا تب استفاده کنید
  2. اگر به کودک شیر می‌دهید، از مصرف داروی حاوی آسپیرین را اجتناب کنید ، زیرا این دارو از راه شیر مادر نیز منتقل می‌شود.
  3. برچسب‌ دارو‌ها را به دقت بخوانید بسیاری از داروها مانند داروهای معده یا داروهای سرماخوردگی و سینوزیت، حاوی آسپیرین هستند. واژه‌هایی همچون سالیسیلات، استیل‌سالیسیلات، اسید استیل ‌سالیسیلیک، سالیسیلامید و فنیل سالیسیلات ممکن است به جای آسپیرین استفاده شوند.