سیگار، عامل اصلی دو سرطان

سیگار، عامل اصلی دو سرطان

سیگار و سرطان ریه

طبق آخرین تحقیقات انجام شدن، عامل ۹۰ درصد سرطان های ریه، سیگار است.سیگار کشیدن با علائمی مثل سرفه و خس خس سینه آغاز میشود و اگر ادامه پیدا کند باعث آسم و تنگی و نفس میشود. آمفزیم یکی از بیماری هایی است که یکی از عوامل اصلی آن سیگار کشیدن است.

این بیماری دیواره های ریه و مجرا های تنفسی آسیب مبیبینند که باعث میشود ریه ها در جذب اکسیژن دچار تخلل شود و باعث میشود فرد بیمار بیشتر تنفس کند و دچار خس خس شود.تنها یک نخ سیگار می تواند روند پاکسازی را برای ساعت ها دچار مشکل شود. افزون بر این، مژک های کمتری در ریه شما فعالیت میکنند و طبیعتا دچار اختلال میشود.

سیگار کشیدن موجب التهاب و باریک شدن مسیرهای هوایی مجرا های تنفسی می شود. درنتیجه باعث میشود که ریه های شما سریع‌تر از حالت عادی پیر می شوند.همان گونه که دود ریه های شما را تخریب می کند، روند تخریب رگ های خونی را نیز تجربه خواهید کرد که مسیرهای ضروری برای انتقال خون حاوی اکسیژن در سراسر بدن هستند.

طبق تحقیقات انجمن ستاد کشوری کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، علاوه بر این که عامل ۹۰ درصد سرطان ریه سیگار است؛ عامل ۸۳ درصد از مرگ و میر کشور هم همین عامل خانمان سوز یعنی سرطان است.یک از علائمی محسوس تاثیر سیگار بر روی ریه که خیلی هم شنیده ایم، تغییر رنگ ریه از قرمز به سمت تیره شدن است که نشان از مرگ سلول های ریوی دارد.

 

سیگار، عامل اصلی دو سرطان

همانگونه که در عکس بالا میبینید سمت راست ریه یک فرد سالم و ریه سمت چپ ریه یک فرد سیگاری را نشان میدهد.

 

سیگار و سرطان ریه

سیگار و سرطان خون

سرطان خون نوعی سرطان است که در سلول های مغز استخوان رخ میدهد.این سلول ها که در مغز استخوان قرار دارند وظیفه دارند که گلبول های سفید خون را تولید کنند؛ حال اگر این تولید به صورت کنترل نشده ای زیاد شود سرطان خون ایجاد میشود.

این گلبول هایی که اضافی تولید شده است به هم میچسبند و یک سد درست میشود و جلوی گردش خون را میگیرند.در بدن سلول هایی وجود دارد که نگذارد این اتفاق انجام شود و تولید این گلبول های سفید را کنترل میکنند.سیگار کشیدن باعث آسیب رسیدن به این سلول ها میشود این نوع سرطان ایجاد شود

عامل ۳۰ درصد سرطان خون سیگار کشیدن است.

پژوهشی که در آمریکا انجام شده است به جمله بالا رسیده است و باعث شده است سیگار بیش از پیش منفور شود.

در کل میشود گفت سیگار کشیدن فقط در این دونوع سرطان ردپایی مهم دارد البته غیر از این دو سرطان در پوکی استخوان هم تاثیر زیادی دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *