متخصص داخلی کیست؟

متخصص داخلی کیست؟

پزشکی داخلی تخصص در  تشخیص، درمان و پیشگیری از همه‌ی بیماری‌های مربوط به بزرگسالی را دارد. بیماریهایی که بر اندام مختلف و سیستم بدن تاثیر می گذارد، بررسی می کند و منشا بیماری را تشخیص می دهد پزشک متخصص داخلی پس از تشخیص بیماری، بیمار  را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد.

وقتی که فرد نمی داند بیماری وی مربوط به کدام یک از اعضاء بدن است و منشا بیماری را نمی داند، می تواند به متخصص داخلی مراجعه کند. .متخصص داخلی با سایر پزشکان در ارتباط است و می تواند بیمار را به راحتی به پزشک متخصص مربوطه ارجاع دهد .

 پزشک متخصص داخلی می تواند در رشته  های ، نفرولوژی، گوارش، روماتولوژی، قلب و عروق، خون و سرطان، غدد درون ریز و متابولیسم، بیماری ریه و گوارش و همچنین در آلرژی و ایمن شناسی فوق تخصص بگیرد.

برخی بیماری‌ها و عارضه‌هایی که توسط متخصص داخلی تشخیص داده می شوند و مورد درمان قرار می‌گیرند  عبارتند از :

درد قفسه‌ی سینه

درد قفسه‌ی سینه شدید و ناگهانی یخصوص اگر همراه با درد در قسمت بالایی بازوی چپ، تعریق و تهوع، تنفس سخت و کوتاه نشان‌دهنده‌ حمله‌ قلبی است.

دلایل دیگر درد حاد قفسه‌ی سینه شامل پنومونیا یا سینه‌پهلو، برونشیت، گاستریت یا ورم معده، التهاب مری، و آسم است.

درد مزمن قفسه‌ سینه گاهی اوقات می‌تواند دلایل زیادی مانند زخم معده ,آنژین صدری، فتق هیاتال (مشکلی در دیافراگم)، مشکلات کیسه‌ صفرا، و برونشیت مزمن باشد..

درمان فشار خون بالا

فشار خون بالا به صورت فشار خون سیستولی بالای۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا فشار دیاستولی بالای ۹۰ میلی‌متر جیوه تعریف می‌شود.

اهمیت درمان فشار خون بالا معمولاً برای کاهش ریسک حمله‌ قلبی، سکته، نارسایی کلیه، و دیگر عارضه‌های شدید  است.

عفونت تنفسی حاد

عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی (گوش‌ها، بینی، گلو، و سینوس‌ها) یا دستگاه تنفسی پایینی (نای، نایژه، و ریه‌ها)

آسم

در بیماری آسم  راه‌های تنفسی تحت تأثیر قرار می گیرد. افراد دچار آسم  راه‌های تنفسی آنها ملتهب و نسبت به آلرژن‌ها و مواد تحریک‌کننده بسیار حساس است.

در طول حمله‌ی آسم، مسیرهای تنفسی فرد باریک می‌شوند و جریان هوای کمتری وارد ریه‌ها می‌شود که موجب نشانه‌هایی چون خس‌خس سینه، سرفه، تنگی نفس و تنفس سخت می‌شود.

برونشیت

التهاب راه‌های تنفسی می‌تواند حاد یا مزمن باشد. برونشیت حاد معمولاً در پی یک عفونت ویروسی تنفسی ایجاد می‌شود اما برونشیت مزمن نتیجه‌ی مصرف سیگار است.

دیابت

هرگاه فردی قند خون بالا  داشته باشد نشانه بیماری دیابت است. سطح قند خون با فعالیت هورمونی به نام انسولین تنظیم می‌شود.

زمانی که یا سطح انسولین پایین باشد، یا مقاومت به انسولین وجود داشته باشد یا هر دو دلیل با هم بروز کند دیابت ایجاد می شود.

کلسترول و تری‌گلیسرید بالا

هر دوی این‌ها اختلالات چربی خون هستند، در واقع در این حالت‌ها در خون، چربی بالایی وجود دارد.این باعث افزایش ریسک حمله‌ی قلبی و سکته می‌شود

کم‌کاری تیرویید

کم‌کاری تیرویید در واقع کارکرد نادرست و پایین‌تر از حد نرمال غده‌ی تیرویید است. وقتی غده‌ی تیرویید هورمون‌های T3 و T4 را به اندازه‌ی کافی تولید نکند، متابولیسم بدن کند می‌شود.

نشانه‌های آن عبارتند از افزایش وزن، خستگی، فراموشکاری، خشکی پوست و مو، و احساس سرمای مداوم.

میگرن

سردرد بسیار شدید ناتوان‌کننده‌ای است. و بعضی اوقات میگرن با نشانه‌های هشداری (اورا) مثل نورهای چشمک‌زن یا نقاط کور همراه است.

میگرن علاوه بر درد شدید می‌تواند موجب تهوع، استفراغ، و حساسیت شدید به نور و صدا شود.

 پوکی استخوان(اوستئوپروز)

کاهش تراکم استخوان و تحلیل بافت استخوان، که منجر به شکنندگی استخوان‌ها و افزایش ریسک شکستگی می‌شود.

اوستئوارتریت (آرتروز)

غضروف‌های سالم از مفاصل محافظت می‌کنند و اجازه می‌دهند استخوان‌ها به سادگی روی هم بلغزند. در افرادی که آرتروز (عارضه‌ی مفصلی انتهای استخوان‌ها)دارند، برخی غضروف‌ها می‌شکنند یا ساییده می‌شوند، که باعث می‌شوند استخوان‌ها به هم بسایند.

که نشانه های این عارضه درد، تورم، و کاهش حرکت است

پنومونیا

در نتیجه‌ی عفونت باکتریایی، ویروسی یا دیگر اورگانیسم‌ها  التهاب ریه‌ای به وجود می‌آید. و هنگامی که دستگاه ایمنی فرد در اثر ابتلا به آنفلوانزا یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، ضعیف شده باشد احتمال ابتلا به پنومونی بیش‌تر است