پوکی استخوان، انواع، علائم و روش های درمان

پوکی استخوان، انواع، علائم و روش های درمان

پوکی استخوان طبق تعریف انجمن سازمان بهداشت جهانی به معنای اختلال یا نارسایی در سیستم اسکلتی بدن میباشد که بیشتر درگیر شوندگان با این بیماری افراد سالخورده جامعه می باشند

انواع پوکی استخوان

 • این نوع پوکی استخوان عموما در زنان در زمان های خاضی رخ میدهد. در این زمان ها مقدار و شدت تولید استروژن در بدن کاهش پیدا می کند. این ماده،ماده ای بسیار مهم در تشکیل و شکل گیری استخان ها میباشد. این نوع پوکی استخوان در بانوان شیوع بیشتری دارد و بین سنین ۵۵الی ۷۰ سالگی شدت میابد. در این سال ها شدت سلول های درون استخوان کاهش میابد و داخل استخوان ها حفره هایی ایجاد میشود که علائمی همچون شکستگی و دررفتن را به همراه دارد.
 • این نوع بیشتر بعد از سن ۷۵ سالگی دیده می شود و زنان را دوبرابر بیشتر از مردان درگیر این هستند. این نوع پوکی استخوان در برگیرنده نازک شدن استخوان های ترابکولار واستخوان های کورتیکال ناحیه کام است. این فرایند اغلب به شکستگی لگن و مهره های کمر می انجامد.

در بعضی مواقع این دونوع با هم بیمار را درگیر خود میکنند. معمولا نوع ۱ رامی توان به خوبی تشخیص داد و در مراحل اولیه جلوی آن را گرفت ولی نوع دوم سخت تراست.

تقریبا۲۰ درصد از بانوان و ۴۰ درصد از مردان که پوکی استخوان دارند دلیل ثانویه داشته است.

پوکی استخوان بیماری است که در اصل با کاهش تراکم مواد معدنی استخوانی یا (BMD) درست می شود. در اوایل زندگی، استخوان بیشتری در بدن ذخیره می شود و توده استخوانی بالا در سن ۳۰ سالگی است. بعد از اینکه فرد وارد فرایند سالخوردگی شد حجم استخوان ها کاهش میابد.

عوامل پوکی استخوان

 • ژنتیک:ژنتیک نقش مهمی در این بیماری دارد. حدود ۷۵ درصد توده استخوانی اوج در افراد عامل ژنتیک قرار دارد. ژن هایی برای تبدیل ویتامین D و گیرنده های استروژن وجود دارد که بر روی سلول های استخوانی تاثیر می گذارند.اگر فردی از لحاظ ژنتیکی مستعد پوکی استخوان باشد، چاره آن میتواند ورزش، رژیم غذایی مناسب و تست منظم باشد
 • افزایش سن: سن یکی از مهمترین فاکتور ها است همان طور که میدانید بیشتر بیماران پوکی استخوان سنشان بیش از ۶۵ است.
 • نوع بدن: کسانی که استخوان بندی بدنشان کوچک باشد احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا بشوند.
 • جنسیت : ۸۰ درصد مبتلایان این بیماری زنان هستند که به دلیل شیر دادن به فرزندشان و حاملگی این سلول ها را از دست میدهند.
 • دخانیات: دخانیات یکی از مهمترین عوامل این بیماری است مخصوصا سیگار که یکی از مهمترین عوامل پوکی استخوان در مردان میباشد.

علائم پوکی استخوان

 • افزایش ضربان قلب : ضربان قلب در حال استراحت به تعداد دفعاتی که قلب شما در هر دقیقه می‌تپد میگوید (دقت کنید در حالت استراحت). اگرچه متوسط ضربان قلب در حال استراحت بیشتر افراد بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است اما مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که افزایش ضربان قلب به ۸۰ مورد در دقیقه یا بیشتر می‌تواند خطر شکستگی ستون فقرات و لگن را افزایش دهد. دلیل این امر بسیار روشن است. ضربان قلب شما نشان دهنده سطح آمادگی و سلامت بدن شماست.
 • عقب نشینی لثه ها: اگر لثه ها به طور محسوسی دچار عقب رفتگی شود و در بعضی مواقع از دندان جدا شود، احتمال دارد به این بیماری مبتلا باشد.
 • مشکل شدن در دست گرفتن اشیاء: اگر برای شما گرفتن چیزی در دستتان یا بلند شدن از زمین مشکل است ممکن است شما به این بیماری مبتلا باشید.
 • ضعیف شدن و ترک برداشتن در ناخن ها: اگر ناخن های پا یا دستان شما دچار ترک خوردگی یا خیلی ضعیف هستند که زود شکسته میشوند و جدا میشوندف ممکن است که شما به این بیماری مبتلا باشید.

یکی از مهمترین راهای از بین بردن و پیشگیری کردن از مورد بالا مصرف کلسیم است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *